فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

عرضه نخستین خودروی الکتریکی شیائومی به خاطر دولت چین به تعویق افتاد

اینطور که به نظر می‌رسد، ظاهرا شیائومی نتوانسته برای عرضه نخستین خودروی الکتریکی خود از دولت چین مجوزهای لازم را دریافت کند و در نتیجه گفته می‌شود عرضه‌ی آن به تعویق خواهد افتاد.

مدت زمان زیادی است که می‌شنویم شیائومی می‌خواهد یک خودروی الکتریکی را تولید و روانه‌ی بازار کند. شرکت چینی حتی برای این منظور، با یک شرکت تولیدکننده‌ی این نوع خودروها وارد همکاری شده و حتی کارخانه‌ی مونتاژی را هم برای تولید خودروهای آینده‌ی خود احداث کرده است. بنابراین به نظر می‌رسد برنامه‌های شرکت کاملا جدی است، اما ظاهرا یک مشکل در این بین وجود دارد.

پیش‌تر شنیده بودیم که شیائومی می‌خواهد از نخستین خودروی الکتریکی خود به‌زودی رونمایی کند. این قضیه هم کاملا جدی بوده چرا که شرکت تصمیم گرفته طی ده سال آینده ۱۰ میلیارد دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری کند و روی آن اصرار دارد. اما شرایط به گونه‌ای دارد رقم می‌خورد که این روند را دچار مشکل کرده و کاری هم از دست شیائومی بر نمی‌آید چون اصلا کنترلی روی آن ندارد.

در حال حاضر، بازار خودرو در کشور چین، خصوصا خودروهای الکتریکی در حال رونق پیدا کردن است. اما ظاهرا این رونق پیدا کردن سریع، یک سری زیان‌هایی داشته که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به اشباع شدن اشاره کرد. بازار پر شده از این خودروها و شیائومی شاید نتواند آنطور که باید، نظر مثبت کاربران را به خود جلب کند. اما با این حال می‌بینیم که شرکت چینی مصمم است به این مسیر ادامه دهد تا به هدف خود برسد.

اما این تمام ماجرا نیست. اگرچه شیائومی تمام امکانات و پیش‌نیازها را در اختیار دارد، اما باز هم باید برای عرضه نخستین خودروی الکتریکی خود، آنقدر اسناد و مدرک به سازمان‌های دولتی چین ارسال کند تا آن‌ها متقاعد شوند این شرکت از تمکن مالی کافی و همچنین فناوری‌های مورد نیاز برای ساخت خودروی الکتریکی بهره‌مند است. فرایند ارسال و تأیید این اسناد هم چندین ماه به طول خواهند انجامید و این دقیقا همان مسئله‌ای است که باعث شده عرضه نخستین خودروی الکتریکی شیائومی به تعویق بیفتد.

شیائومی در بهترین حالت قرار بود از سال ۲۰۲۴، رسما تولید خودروهای الکتریکی خود را آغاز کند. مجموعه‌ای که این خودروها را خواهد ساخت تشکیل شده از ۱۰۰۰ پرسنل که هم اکنون توسط شیائومی استخدام شده‌اند. اما اگر مجوزی از سوی ارگان‌های دولتی برای شرکت ارسال نشود، قطعا نمی‌توان هیچ کاری را پیش برد و باید منتظر ماند و دید چه پیش می‌آید.

با دست دست کردن شیائومی، بازار اشباع‌شده‌ی خودروهای الکتریکی وضعیت بسیار بدتری هم پیدا می‌کند و در نتیجه شرکت چینی شاید نتواند آنطور که می‌خواهد، کاربران را مجاب کند خودروهایش را بخرند. شیائومی در حال حاضر در فروش گوشی‌های هوشمند هم افت قابل توجهی داشته و به شدت به کسب و کار جدیدش نیاز دارد تا بتواند تا حدودی ضررها را جبران کند. طبیعتا هرچه این فرایند بیشتر طول بکشد، شرکت چینی بیشتر متضرر خواهد شد. حال باید دید چه پیش می‌آید و فرایند ارسال و تأیید مدارک چقدر به طول خواهد انجامید.

منبع: NotebookCheck

0
دیدگاه‌های نوشته