فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

فیس‌آیدی زیر نمایشگر در سال ۲۰۲۵ به آیپد پرو اضافه می‌شود

اینطور که به نظر می‌رسد، اپل می‌خواهد از جدیدترین فناوری این روزهای گوشی‌های هوشمند یعنی پنهان کردن سنسور زیر نمایشگر، نخستین بار در سال ۲۰۲۵ برای آیپد پرو استفاده کند و فیس‌آیدی آن را زیر نمایشگر پنهان کند.

فیس‌آیدی ۵ سال است که به امضای اپل در طراحی محصولاتش تبدیل شده است. شرکت آمریکایی تصمیم گرفته این سنسور را جایگزین اثرانگشت کند چرا که به عملکرد آن چه از حیث سهولت، چه از حیث سرعت و امنیت، اطمینان بیشتری دارد؛ در حالی که خودش در بین شرکت‌های معروف، نخستین شرکتی بود که حسگر اثرانگشت را در یک گوشی هوشمند مورد استفاده قرار داد.

فیس‌آیدی از زمان آیفون X تاکنون با آیفون‌ها وجود دارد. اصلا این طراحی معروف گوشی‌های آیفون که از ناچ روی نمایشگر بهره می‌برند دقیقا به همین خاطر است که اپل بتواند سنسورهای متعدد فیس‌آیدی را درون آن‌ها پنهان کند. طراحی که واقعا دیگر تکراری شده و اپل باید آن را تغییر می‌داد که خوشبختانه این اتفاق امسال و در دو مدل پرو و پرو مکس رخ خواهد داد.

اما در آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس، ما شاهد حذف کامل این سنسورها از معرض دید نخواهیم بود. بلکه شرکت آمریکایی قصد دارد به‌جای ناچ از حفره روی نمایشگر استفاده کند تا بدین ترتیب گوشی‌ها ظاهر مدرن‌تری به خود بگیرند. اما اینطور که به نظر می‌رسد، اپل در حال حاضر به فکر یک طراحی جدیدتر و جذاب‌تر است و می‌خواهد آن را در سال ۲۰۲۵، نه روی یک گوشی بلکه یک تبلت پیاده کند.

شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اپل مدت زمان زیادی است که روی امکان تعبیه‌ی سنسورهای فیس‌آیدی در زیر نمایشگر کار می‌کند. در حال حاضر روش‌های متعددی برای تعبیه‌ی یک سنسور در زیر نمایشگر وجود دارد که البته هر کدام نقطه ضعف‌های خاص خود را دارد؛ مثل کاهش کیفیت تصاویر ثبت شده، اما اپل نمی‌خواهد دوربین سلفی را در زیر نمایشگر پنهان کند، بنابراین باید یک سری چالش متفاوت را پشت سر بگذارد.

نمی‌دانیم پیشرفت اپل در این زمینه چقدر بوده است، اما می‌دانیم این قابلیت قطعا نه در آیفون‌های سری ۱۴ و نه ۱۵ بکار گرفته خواهد شد. اگر قرار باشد قبل از آیپد پرو ۲۰۲۵ آیفونی به فناوری فیس‌آیدی زیر نمایشگر مجهز شود، باید آیفون ۱۶ باشد اما به اعتقاد راس یانگ که یکی از موثق‌ترین افشاگران حوزه‌ی فناوری نیز به حساب می‌آید، یک آیپد پرو نخستین میزبان این فناوری در بین محصولات اپل خواهد بود.

البته راس یانگ در ادامه‌ی صحبت‌های خود در رابطه با استفاده از این فناوری در آیپد پرو گفت که مدل‌هایی که قرار است در بازه‌ی ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ عرضه شوند، به احتمال زیاد از این فناوری بهره خواهند برد. این یعنی حداقل چند ماه و حداکثر چند سال باید برای استفاده از این فناوری در یک محصول اپل منتظر بمانیم. لازم به ذکر است نخستین بار فناوری نمایشگر ۱۲۰ هرتزی در سال ۲۰۱۷ به آیپد پرو آمد اما در سال ۲۰۲۱ شاهد اضافه شدن آن به آیفون‌ها بودیم. امیدواریم این فاصله دوباره و در استفاده از فناوری فیس‌آیدی در زیر نمایشگر هم بین آیپدها و آیفون‌ها تکرار نشود.

البته راس یانگ در رابطه با این موضوع هم پیش‌بینی‌هایی داشت. او مدعی شده نخستین آیفون با این قابلیت در سال ۲۰۲۶ راهی بازار خواهد شد (آیفون ۱۸) تا بدین ترتیب شایعه‌ی گذشته مبنی بر تجهیز آیفون ۱۵ به این فناوری تکذیب شود. تا آن زمان اپل قطعا این فناوری را به بلوغ کامل خواهد رساند. همین حالا هم ساده‌ترین فناوری‌ها قبل از رسیدن به محصولات اپل بارها مورد بررسی قرار می‌گیرند تا کامل بودنشان به شرکت اثبات شود. بنابراین نباید جای نگرانی از بابت کیفیت پایین وجود داشته باشد.

منبع: PhoneArena

0
دیدگاه‌های نوشته