فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تنسنت ۳۰۰ میلیون یورو در یوبی‌سافت سرمایه‌گذاری کرد؛ مالکیت حدود نیمی از یوبی‌سافت

یوبی‌سافت اعلام کرده که شرکت تنسنت (Tencent)، غول فناوری چینی، ۳۰۰ میلیون یورو (حدود ۲۹۷.۲ میلیون دلار) روی شرکت سهام‌دار اصلی یوبی‌سافت یعنی شرکت گیلموت برادرز لیمیتد سرمایه‌گذاری کرده و در آنجا سهام خریده است.

با این حرکت، تنسنت ۴۹.۹ درصد از سهام اقتصادی و ۵ درصد از حق رأی را در شرکت گیلموت برادرز لیمیتد به دست خواهد آورد که نشان‌دهنده ارزش‌گذاری ضمنی برای یوبی‌سافت با مبلغی حدود ۸۰ یورو به‌ازای هر سهم است.

در بیانیه‌ی خبری منتشرشده، مدیرعامل و یکی از مؤسسان شرکت یوبی‌سافت یعنی ایوز گیلموت (Yves Guillemot) درباره‌ی این سرمایه‌گذاری می‌گوید: «این سرمایه‌گذاری ‌سهام اصلی یوبی‌سافت را حول بنیان‌گذارانش تقویت می‌کند و ثبات لازم برای توسعه بلندمدت را برای این شرکت فراهم می‌کند.»

در اوایل ماه اوت خبری منتشر شد که ادعا می‌کرد که شرکت تنسنت می‌خواهد بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت یوبی‌سافت شود و عملاً آن را به‌نوعی تصاحب کند. این شرکت پیش از این درصد کمی از سهام ناشر بازی‌های نظیر اساسینز کرید و جاست دنس را در اختیار داشت اما به دنبال افزایش سهم خود بود که این کار شامل خرید ۱۵ درصد از سهام از برادران گیلموت (ایوز، کریستین، کلود، میشل و جرارد) می‌شد.

گیلموت در ادامه‌ صحبت‌های خود توضیح می‌دهد: «تنسنت شریک و سهام‌دار اصلی بسیاری از شرکت‌های پیشتاز این صنعت است که برخی از برجسته‌ترین بازی‌های ویدئویی را خلق کرده‌اند. این معامله توانایی ما را برای ایجاد ارزش‌های قوی در طول سال‌های آینده تقویت می‌کند.»

از سوی دیگر، رئیس شرکت تنسنت یعنی مارتین لائو (Martin Lao) هم در بیانیه‌ی خود نوشته است: «این توافق همچنین با فلسفه ما برای سرمایه‌گذاری در کنار مؤسسانی خلاق که با اطمینان کامل از اینکه می‌توانند شرکت‌های خود را به سمت قله‌های جدید هدایت کنند، همخوانی دارد. شرکت یوبی‌سافت نشان داده که می‌تواند به طور مداوم سرگرمی‌هایی را در سطح جهانی بسازد که برخی از موفق‌ترین فرنچایزهای این صنعت را شامل می‌شوند.»

تنسنت همچنین به شرکت گیلموت برادرز لیمیتد وام بدون وثیقه بلندمدت می‌دهد تا بدهی‌های خود را تسویه کند. با این حال، یوبی‌سافت به‌صورت مستقیم تحت‌تأثیر این قرارداد قرار نخواهد گرفت. نحوه‌ی اداره‌ی شرکت فرانسوی بدون تغییر باقی خواهد ماند و تنسنت هیچ حق وتویی در کارهای این شرکت نخواهد داشت.

با این حال، شرکت گیلموت ممکن است اکنون سهام خود را در یو‌بی‌سافت به ۲۹.۹ درصد از سرمایه یا حق رأی افزایش دهد. هیئت‌مدیره یوبی‌سافت همچنین به تنسنت اجازه داده است تا سهام مستقیم خود در یوبی‌سافت را از ۴.۵ درصد به ۹.۹۹ درصد از سرمایه یا حق رأی خود افزایش دهد.

در اوایل سال جاری، ایوز گیلموت اعتراف کرد که اگر این شرط برقرار باشد که یوبی‌سافت همچنان استقلال خود را حفظ کند، تصاحب آن توسط شرکت دیگری غیرممکن نیست.

تنسنت روز‌به‌روز حضور خود در صنعت بازی‌های ویدئویی را پررنگ‌تر می‌کند و در شرکت‌های بزرگ و شناخته‌شده‌ی بیشتری سرمایه‌گذاری می‌کند. هفته‌ی پیش اعلام شد که تنسنت و سونی بخشی از سهام استودیو خالق بازی الدن رینگ یعنی استودیو فرام‌سافتور را خریداری کرده و سهام خود را در این شرکت افزایش داده‌اند.

منبع: Game Developer

0
دیدگاه‌های نوشته