فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

قابلیت Stage Manager به آیپدهای قدیمی‌تر هم می‌آید

در حالی که اپل قابلیت Stage Manager را فقط به آیپدهای مجهز به تراشه‌ی M1 محدود کرده بود، حالا تصمیم گرفته آن را برای آیپد پروهای قدیمی‌تر که از تراشه‌ای متفاوت بهره می‌برند هم عرضه کند.

اپل در حال حاضر بتای سوم iPadOS 16.1 را برای توسعه‌دهندگان عرضه کرده است. این سیستم‌عامل نخستین بار در کنفرانس توسعه‌دهندگان ۲۰۲۲ اپل رونمایی شد و تاکنون هم ۱۰ نسخه‌ی بتا از آن منتشر شده است. در این بین کاربران همیشه از نبود قابلیت Stage Manager در آیپدهایی که به تراشه‌ای غیر از تراشه‌های سری M مجهز هستند گله‌مند بوده‌اند. اما به نظر می‌رسد اپل بالاخره تصمیم گرفته این کار را انجام دهد و Stage Manager را به آیپدهای قدیمی‌تر هم اضافه کند. اگر با Stage Manager آشنایی ندارید باید بگوییم این قابلیت به کاربران آیپد کمک می‌کند چندین کار را به صورت همزمان با هم انجام دهند؛ به عبارتی ساده‌تر باید بگوییم قابلیت یادشده مولتی تسکینگ را به سطح جدیدی در آیپدها می‌برد.

به گزارش پایگاه خبری Engadget، آیپد پروهایی که از سال ۲۰۱۸ تاکنون راهی بازار شده‌اند می‌توانند از این قابلیت بهره ببرند. اما پشتیبانی از نمایشگر خارجی (اکسترنال) دیگر در آن‌ها وجود نخواهد داشت. همچنین اپل با این آپدیت جدید، پشتیبانی از نمایشگر خارجی را حتی در آیپدهای مجهز به تراشه‌ی M1 هم متوقف خواهد کرد. طبق گفته‌ی اپل، Stage Manager در آیپد پرو ۱۱ اینچی (نسل نخست و بعد از آن) و آیپد پرو ۱۲٫۹ اینچی (نسل سوم و بعد از آن) در دسترس قرار خواهد گرفت. علاوه بر این‌ها، برای آیپدهای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ که از تراشه‌های A12X و A12Z بهره می‌برند هم چنین قابلیتی عرضه می‌شود. تنها ضعف این است که شما فقط محدود به نمایشگر خود آیپد خواهید بود و نمی‌توانید کار خود را به یک نمایشگر خارجی هم گسترش دهید.

البته حذف پشتیبانی از نمایشگر خارجی به این معنا نیست که به طور کلی دیگر شاهد آن نخواهیم بود. اپل در نظر دارد اواخر امسال این امکان را به آیپدها اضافه کند اما همچنان فقط آیپدهایی که از تراشه‌ی M1 به بعد استفاده می‌کنند از آن پشتیبانی خواهند کرد. برای استفاده از این قابلیت به یک مانیتور، ماوس و صفحه‌کلید هم نیاز است. بنابراین طبیعی است که اپل تصمیم گرفته آن را فقط برای آیپدهای قدرتمندتر خود عرضه کند.

هرچند پشتیبانی از نمایشگر خارجی فعلا باگ دارد و به همین خاطر هم هست که اپل آن را حذف کرده تا بتواند بیشتر روی آن کار کند. البته نباید انتظار داشت قابلیت‌های زیادی به آن اضافه شود چون تمام تمرکز اپل فعلا روی این است که بتواند اشکالات آن را برطرف کند. انتظار می‌رود در آیپدهایی که از تراشه‌ی M2 بهره می‌برند، تجربه‌ی کار با Stage Manager به مراتب بهتر و جذاب‌تر باشد.

توجه داشته باشید پشتیبانی از نمایشگر خارجی در بتای سوم iPadOS 16.1 از تمام آیپدها حذف شده است اما اواخر امسال فقط برای آیپدهای مجهز به M1 و تراشه‌های جدیدتر از این سری عرضه خواهد شد.

0
دیدگاه‌های نوشته