فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

گوگل استیدیا پس از پنج سال فعالیت رسما تعطیل می‌شود

در حالی که سال پیش گوگل اعلام کرده بود که استودیوهای مختص توسعه‌ی بازی خود را بسته است، وعده داده بود که تمرکز خود را بر پلتفرم ابری استیدیا (Stadia) بیشتر خواهد کرد. با این حال، آن‌ها اخیراً در نوشته‌ای رسمی اعلام کرد‌ه‌اند که فعالیت پلتفرم ابری گوگل استیدیا را متوقف خواهد کرد.

این اطلاعیه توسط فیل هریسون، نایب رئیس بخش بازی‌های ویدیویی گوگل، نوشته شده است. در این بیانیه آمده است: «در حالی که رویکرد استیدیا به استریم بازی‌ها برای مصرف‌کنندگان بر پایه یک فناوری قوی ساخته شده بود اما توجهی را که ما انتظار داشتیم، در میان کاربران به دست نیاورده است؛ بنابراین تصمیم دشواری برای بستن سرویس استریم ابری استدیا گرفته‌ایم.»

فیل هریسون در بخشی از نوشته اعلام کرده است که گوگل هزینه‌ی تمامی خریدهایی را که طرفداران برای سخت‌افزار استیدیا از طریق گوگل استور انجام داده‌اند، پس خواهد داد. همچنین هزینه‌ی خرید بازی‌ها و تمامی محتوای اضافی آن‌ها که از طریق فروشگاه استیدیا انجام شده است هم شامل این موضوع خواهد شد. انتظار می‌رود که مرجوع کردن این خریدها و هزینه‌ی آن‌ها تا اواسط ژانویه‌ی ۲۳ به اتمام برسد.

طبق گفته‌ی هریسون، کاربران استیدیا می‌توانند تا تاریخ ۱۸ ژانویه‌ی سال ۲۰۲۳ به کتابخانه‌ی بازی‌های خود دسترسی داشته باشند. او در ادامه‌ی صحبت‌های خود بیان کرده است: «پلتفرم فناوری زیربنایی که استیدیا را تقویت می‌کند در مقیاسی فراتر از بازی‌های ویدیویی ثابت شده است. ما فرصت‌های واضحی برای اعمال این فناوری در سایر بخش‌های گوگل مانند یوتیوب، گوگل پلی و تلاش‌های خود در زمینه‌ی واقعیت افزوده (AR) می‌بینیم – و همچنین آن را در دسترس شرکای صنعتی خود قرار می‌دهیم که این با چیزی که آینده‌ی بازی‌ها را در آن می‌بینیم، همخوانی دارد.»

فیل هریسون افزود: «ما عمیقاً به بازی متعهد باقی می‌مانیم و به سرمایه‌گذاری در ابزارها، فناوری‌ها و پلتفرم‌های جدیدی که موفقیت توسعه‌دهندگان، شرکای صنعتی، مشتریان سرویس‌ ابری و سازندگان را تقویت می‌کنند، ادامه خواهیم داد.»

هریسون اولین بار استیدیا را در مارس ۲۰۱۹ به جهان معرفی کرد و اعلام کرد که این شرکت همزمان قصد دارد بازی‌هایی را توسط استودیوهای خود برای پلتفرم استیدیا خلق کند. با این حال پس از مدتی و کمتر از دو سال گوگل تصمیم گرفت فعالیت استودیوهای داخلی استیدیا که مشغول توسعه‌ی بازی برای این پلتفرم بودند را خاتمه دهد و علی‌رغم اینکه در آن زمان اعلام کرده بود قرار نیست پلتفرم استیدیا تعطیل شود و تمرکز روی آن بیشتر خواهد شد، اکنون به خاطر استقبال نه‌چندان خوب از آن تصمیم به توقف آن گرفته است.

منبع: GameIndustry.biz

0
دیدگاه‌های نوشته