فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چرا گلکسی زد فلیپ هیچوقت دوربین قدرتمندی نخواهد داشت؟

اینطور که به نظر می‌رسد، سامسونگ اصلا قصد ندارد در گوشی‌های سری گلکسی زد فلیپ از دوربین قدرتمند و حرفه‌ای استفاده کند. اما چرا؟

سامسونگ تقریبا یک هفته‌ی قبل از گوشی گلکسی زد فلیپ ۴ و زد فولد ۴ رونمایی کرد. در این مطلب در رابطه با مورد نخست یعنی زد فلیپ ۴ صحبت خواهیم کرد که گوشی تاشوی ارزان‌قیمت‌تر سامسونگ به حساب می‌آید و قرار است با قیمت ۱۰۰۰ دلار در دسترس قرار بگیرد.

گلکسی زد فلیپ ۴ از لحاظ مشخصات فنی گوشی بسیار قدرتمندی است. برای مثال از قدرتمندترین تراشه‌ی اسنپدراگون بهره می‌برد، شارژر ۲۵ واتی سریع دارد و نمایشگر آن هم پنلی از جنس AMOLED 2X با رفرش‌ریت ۱۲۰ هرتز دارد و این چیزی نیست که در یک گوشی ضعیف شاهد باشیم. اما چیزی که این گوشی در آن خیلی حرفه‌ای عمل نکرده، سیستم دوربین است و به نظر می‌رسد مادامی که درباره‌ی سری زد فلیپ صحبت می‌کنیم هیچوقت هم قرار نیست شاهد بهبودی در این بخش باشیم.

شاید برخی از کاربران تصور کنند شماره مدل‌های محصولات مختلفی که سامسونگ برای محصولاتش در نظر می‌گیرد صرفا ترکیبی از اعداد و حروف باشد. اما در واقع اینطور نیست. هر شماره مدل داستان خاص خود را دارد و معنای آن با دیگر شماره‌ها فرق می‌کند. برای مثال نخستین حرف بعد از «SM» نام برند محصول را مشخص می‌کند و نخستین عدد بعد از آن هم قیمت را مشخص می‌کند.

برای مثال برای گوشی‌های سری گلکسی S22، حرف «G» را شاهد بودیم، برای گوشی‌های سری گلکسی نوت، حرف «N»، برای سری گلکسی A حرف «A»، سری گلکسی M حرف «M» و… اما نکته‌ی جالب اینجاست که گلکسی زد فلیپ و زد فولد، هر دو از یک حرف «F» بهره می‌برند و این یعنی سامسونگ آن‌ها را از هم جدا نمی‌داند در حالی که شکل ظاهری آن‌ها کاملا از یکدیگر متمایزشان می‌کند.

اما می‌رسیم به عدد. جایی که قیمت محصولات سامسونگ به لطف آن مشخص می‌شود. برای گوشی‌هایی که در شماره مدل آن‌ها از حرف ۹ به عنوان نخستین عدد استفاده شده، قیمت زیادی در نظر گرفته می‌شود. در واقع این گوشی‌ها گران‌ترین‌های سامسونگ به حساب می‌آیند. عدد ۷ هم برای گوشی‌های میان‌رده‌ی پریمیوم در نظر گرفته شده، ۵ برای میان‌رده‌ها و ۰ هم برای اقتصادی‌های سری گلکسی A و M.

شماره مدل گلکسی زد فلیپ چه عددی دارد؟

احتمالا حدس زده‌اید که قرار است به کجا برسیم. شماره مدل گلکسی زد فلیپ (SM-F7xx) نشان می‌دهد که این گوشی اگرچه مثل زد فولد (SM-F9xx) یک گوشی تاشوی قدرتمند به حساب می‌آید اما از لحاظ قیمت، یک میان‌رده‌ی پریمیوم است. بدین ترتیب هیچوقت نمی‌توان انتظار داشت که یک محصول از سری زد فلیپ بیاید و در نقش یک پرچم‌دار پریمیوم ظاهر شود.

طبق نظر سامسونگ، زد فلیپ یک گوشی میان‌رده‌ی پریمیوم است و باید قابلیت‌هایی داشته باشد که مناسب با محدوده‌ی قیمتی آن باشد. اگر به خاطر داشته باشید، وقتی سامسونگ از گلکسی نوت ۱۰ لایت به عنوان یک میان‌رده‌ی پریمیوم یا به عبارتی پرچم‌دار اقتصادی رونمایی کرد، شماره مدل آن SM-G7xx بود در حالی که برای پرچم‌دارهای شرکت از همان سری از شماره مدل SM-N9xx استفاده شده بود.

به صورت کلی باید بگوییم اگرچه زد فولد و زد فلیپ دو گوشی با طراحی متفاوت هستند اما شماره مدل، آن‌ها را در یک دسته قرار می‌دهد. از طرفی همین شماره مدل می‌گوید از لحاظ دسته‌بندی، مدل زد فلیپ در دسته‌ی گوشی‌های میان‌رده‌ی پریمیوم قرار می‌گیرد ولی زد فولد یک محصول پرچم‌دار پریمیوم به حساب می‌آید.

بنابراین اگر منتظر هستید شرکت کره‌ای برای گوشی گلکسی زد فلیپ در آینده از سیستم دوربین قدرتمندی استفاده کند، به نظر می‌رسد این اتفاق نخواهد افتاد چرا که گلکسی زد فلیپ در نگاه سامسونگ، آنقدرها پریمیوم و گران‌قیمت نیست که پتانسیل بهره‌مندی از یک سیستم دوربین فوق حرفه‌ای را داشته باشد. مگر اینکه شماره مدل آن به مرور زمان تغییر کند که بعید است این اتفاق رخ دهد.

اما آیا این موضوع باعث می‌شود گلکسی زد فلیپ را ارزشمند ندانیم؟ قطعا خیر. این گوشی در محدوده‌ی قیمتی خود واقعا عالی است و امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. یک گوشی بسیار جذاب، خوش‌ساخت، مقاوم و البته محبوب که می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در باقی ماندن سامسونگ در صدر جدول بهترین شرکت فعال در زمینه‌ی تولید و فروش گوشی‌های هوشمند ایفا کند.

منبع: SamMobile

0
دیدگاه‌های نوشته