فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

طول عمر باتری آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس شگفت‌انگیز خواهد بود

به گفته‌ی یکی از افشاگران که البته خیلی هم معروف نیست، ظاهرا آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس از لحاظ طول عمر باتری باید عملکرد شگفت‌انگیزی داشته باشند.

اپل امسال تصمیم دارد گوشی‌های خود را در چهار مدل با دو پردازنده‌ی مختلف راهی بازار کند. قلب تپنده‌ی دو مدل استاندارد و مکس، همان A15 سال گذشته خواهد بود که قدرت سخت‌افزاری بالایی دارد. اما از آن طرف در دو مدل پرو و پرو مکس، یک تراشه‌ی فوق‌العاده قدرتمند با نام A16 ایفای نقش می‌کند که گفته می‌شود مبتنی بر لیتوگرافی ۴ نانومتری است و مصرف بسیار کمی دارد.

اپل چندین سال است که به خاطر پردازنده‌های کم‌مصرف خود و همچنین هماهنگی بی‌نظیری که بین سخت‌افزار و نرم‌افزار گوشی‌هایش وجود دارد، توانسته دوام باتری را نه به خاطر ظرفیت بالا بلکه به خاطر مصرف بهینه به شکل چشمگیری افزایش دهد. حال به نظر می‌رسد آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس هم قرار است به لطف تراشه‌ی جدید از لحاظ طول عمر باتری، خارق‌العاده ظاهر شوند.

این خبر را افشاگری منتشر کرده که ادعا می‌کند گزارشگر اپل است. در نتیجه شاید نتوان ۱۰۰٪ به حرف‌های او اطمینان داشت چون کارنامه‌ی خاصی هم ندارد. اما با این حال چیزی که گفته، ارزش توجه را دارد چون بارها در رابطه با آن شنیده بودیم. او نخستین افشاگری خود را با انتشار نتایج بنچمارک AnTuTu آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس آغاز کرد؛ در این تست، ظاهرا دو گوشی اپل توانستند امتیاز عالی ۸۹۶٫۰۰۰ را کسب کنند که به صورت کلی، ۷٪ بالاتر از امتیازی است که آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس موفق شدند در همین تست کنند.

در شایعات اخیر هم به چنین تفاوتی در عملکرد دو نسل اشاره شده بود، اما در آن خبر آمده بود که پردازنده و گرافیک سری ۱۴ پرو تفاوت چشمگیری با نسل قبل نخواهد داشت. حال این افشاگر مدعی شده از لحاظ گرافیکی و پردازشی، ۳۵ و ۴۲٪ افزایش عملکرد را شاهد خواهیم بود. یک افشاگر دیگر هم اخیرا روی همین میزان اتفاق نظر داشت اما متأسفانه چون نظر افشاگران مختلف روی این بخش با هم شبیه نیست، نمی‌توان با قاطعیت در این رابطه نظر داد.

اما می‌رسیم به بخش اصلی این خبر یعنی طول عمر باتری آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس. تاریخ نشان داده اپل هر سال که یک افزایش ظرفیت چشمگیر در باتری گوشی‌هایش ایجاد می‌کند، سال بعد، پایش را از روی گاز بر می‌دارد و از یک باتری مشابه یا حتی با ظرفیت پایین‌تر در گوشی‌هایش استفاده می‌کند. اگر به خاطر داشته باشید، آیفون XS مکس یک باتری ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعتی داشت که این میزان در پرچم‌دار نسل بعد یعنی آیفون ۱۱ پرو مکس به ۳۹۶۹ میلی‌آمپر ساعت افزایش پیدا کرد.

یک سال بعد، آیفون ۱۲ پرو مکس یک کاهش ۷٫۱ درصدی را در ظرفیت باتری خود تجربه کرد و با یک منبع تغذیه‌ی ۳۶۸۷ میلی‌آمپر ساعتی راهی بازار شد. دلیل این کاهش ظرفیت اصلا مشخص نبود چون گوشی اصلا تفاوتی با نسل قبل نداشت. البته به لطف تراشه‌ی ۵ نانومتری جدید TSMC، طول عمر باتری خیلی کاهش پیدا نکرد ولی اپل می‌توانست در این بخش بهتر ظاهر شود که نشد.

سال گذشته اما یک پیشرفت چشمگیر ۱۸ درصدی را در ظرفیت باتری آیفون ۱۳ پرو مکس شاهد بودیم، جایی که این میزان تقریبا به ۴۴۰۰ میلی‌آمپر ساعت رسید. حال به نظر می‌رسد امسال خبری از افزایش ظرفیت چشمگیر در ظرفیت باتری نخواهد بود، اما این به معنای طول عمر پایین‌تر یا تقریبا مشابه نیست. طبق گفته‌های این افشاگر جدید، ظاهرا آیفون ۱۴ پرو مکس در نگه‌داری شارژ به صورت کلی، ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه از نسل قبل خود عملکرد بهتری خواهد داشت. شارژری هم که اپل برای این دو محصول در نظر گرفت واقعا سریع است، به گونه‌ای که می‌تواند شارژ باتری را در مدت تنها ۱۶ دقیقه به بیش از ۵۰٪ برساند.

آیفون ۱۳ پرو مکس طبق بررسی‌های PhoneArena، توانست در استریم ویدیو، ۲۵ ساعت دوام داشته باشد. حال به نظر می‌رسد با گوشی جدید می‌توان ۲۷ ساعت و ۱۰ دقیقه بدون نیاز به شارژر، ویدیو استریم کرد. این بهبود عملکرد قطعا به لطف پردازنده‌ی جدیدی است که در این گوشی‌ها ایفای نقش می‌کند. پردازنده‌ای که طی چند سال اخیر واقعا به اپل کمک زیادی در بخش‌های مختلف کرده است. به خاطر داشته باشید فقط آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس هستند که مشمول این تغییرات جذاب می‌شوند. چون تراشه‌ی A16 فقط قرار است در این دو مدل قرار داشته باشد و نه مدل‌های استاندارد و مکس.

منبع: PhoneArena

0
دیدگاه‌های نوشته