فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

بلیزارد زیر قول‌های خود برای اورواچ ۲ زد؛ بخش همکاری بازی لغو شد

بازی اورواچ ۲ (Overwatch 2) از زمان معرفی با موانع بسیار زیادی روبرو بود. این بازی به شدت مورت انتقاد قرار گرفت و طرفداران باور داشتند که نیازی به ساخته شدن آن وجود نداشت. بلیزارد (Blizzard) نیز تمام تلاش خود را کرد تا با عرضه محتوای جدید و سیستم تجاری مدرن‌ ساخت یک بازی جدید از اورواچ را منطقی جلوه دهد.

یکی از مواردی که بلیزارد به شدت روی آن تأکید داشت بخش بازیکن علیه هوش مصنوعی (PvE) بود. جایی که بازیکنان باید با ربات‌های داخل بازی مبارزه می‌کردند. حال شرکت بلیزارد اعلام کرده که ساخت بخش هیرو مود (PvE Hero Mode) را منحل کرده است. هیرو مود قسمت اصلی بخش بازیکن علیه هوش مصنوعی بوده و منحل شدن آن باعث خشم افراد بسیار زیادی شد. همین موضوع باعث شد تا تیم سازنده نسبت به این موضوع پاسخ دهند. یکی از نکاتی که اشاره کردند این بود که محتوای بازیکن علیه هوش مصنوعی همچنان برای این بازی عرضه خواهد شد ولی بخش هیرو مود دیگر وجود نخواهد داشت.

یک موضوعی را که باید شفاف‌سازی کنیم این است که ما ساخت بخش هیرو مود و استعداد (Talents) را منحل کردیم. با این حال همچنان محتوای بازیکن علیه هوش مصنوعی زیادی امسال برای اورواچ عرضه خواهد شد. برای مثال مأموریت‌های بزرگ، رویدادهای کوآپ و موارد دیگری از این دست امسال برای اورواچ در دسترس قرار خواهند گرفت.

بحث اصلی اینجاست که بلیزارد اعلام کرد که روند ساخت بازی آنطور که پیشبینی می‌کردند جلو نرفت. به همین دلیل بخش بازیکن علیه هوش مصنوعی ساختش منحل شد. این بخش به عنوان ویژگی اصلی بازی اورواچ ۲ معرفی شد و همین باعث شد که کمی فشارها روی تیم سازنده کمتر شود. بلیزارد در سال ۲۰۲۲ زمانی که اورواچ ۲ را عرضه کرد، اعلام کرد که بخش بازیکن علیه هوش مصنوعی را جدا خواهد کرد. با اینکار اورواچ ۲ زودتر به دست طرفداران رسید.

به همین دلیل نسخه بازیکن علیه بازیکن (PvP) این بازی در سال ۲۰۲۲ عرضه شد. از زمان عرضه اورواچ ۲ اطلاعات خیلی کمی از وضعیت بخش بازیکن علیه بازیکن علیه هوش مصنوعی اورواچ ۲ منتشر شد. حال در یک برنامه زنده از اورواچ تهیه کننده مالی اورواچ ۲ به طور رسمی تأیید کرد که بخش بازیکن علیه هوش مصنوعی این بازی از بین رفته است.

روند ساخت بخش بازیکن علیه هوش مصنوعی چندان خوب نبوده است

تیم سازنده اورواچ اعلام کردند که محتوای بازیکن علیه هوش مصنوعی بسیار جالبی ساختند. حتی مأموریت‌های این بخش نیز بسیار جذاب بوده است. مشکل اصلی اینجاست که در حقیقت روند ساخت بازی چیزی که تیم بلیزارد انتظار داشتند نبوده است. مدیر مالی شرکت گفته که شرکت تمام تلاش خود را کرده که این بخش به استاندارد‌های بلیزارد نزدیک باشد. با این حال برای این اتفاق تیم سازنده باید خیلی روی بازی کار می‌کردند. به حتی که گویی کار روی این بخش از بازی انتها نداشته است.

به همین دلیل تیم سازنده با یک انتخاب دشوار روبرو بودند. اینکه تمام تلاش خود را روی این بازی گذاشته و انتظار داشته باشند تا روزی آن را عرضه کنند یا اینکه به طور کلی آن را کنار بگذارند. بحث اصلی اینجاست که استانداردهای بلیزارد هم به حدی بالا است که رسیدن به آن کار بسیار دشواری است.

با توجه به مواردی که تیم سازنده اورواچ در این مدت آموختند، نمی‌توانند چیزی که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد را به طرفداران ارائه دهند. به همین دلیل بلیزارد تصمیم گرفت تا بخش هیرو مود و استعدادها به همراه ارتقاء قهرمانان (Hero Progression) را کامل کنار بگذارد. این تصمیم برای تیم سازنده هم خیلی دشوار بوده مخصوصاً اینکه بسیاری از اعضای این تیم روی ساخت این بخش زمان گذاشتند.

بلیزارد همچنان محتوای زیادی در آینده برای اورواچ عرضه خواهد کرد. از این موارد می‌توان به یک خط داستانی جدید برای این بازی اشاره کرد که قرار است تغییر زیادی در آن ایجاد کند. همینطور اینکه قرار است دنیای اورواچ از گذشته هم گسترده‌تر شده و به کرکترها بیشتر پرداخته شود.

بحث اصلی اینجاست که نه تنها روند ساخت بلکه روند عرضه اورواچ ۲ نیز به شدت ناامید کننده بود. عنوانی که توانست در سال ۲۰۱۶ بهترین بازی سال شده و حتی یکی از بهترین عناوین آنلاین عرضه شده در تاریخ باشد، به طور کامل از بین رفته است. اورواچ ۱ تجربه کامل و بی‌نظیری را در اختیار کاربران قرار می‌داد و از همه مهم‌تر نیازی به عرضه شماره ۲ نداشت.

بلیزارد با عرضه اورواچ ۲ روند تجاری خود را تغییر داد و این بازی را به یک عنوان تکراری تبدیل کرد. اورواچ دقیقاً تبدیل به عناوینی مثل فورتنایت (Fortnite) و ایپکس لجندز (Apex Legends) شد. درست است این بازی در سبک بتل رویال نیست ولی سیستم تجاری آن کاملاً مشابه این عناوین است. شما بازی را به صورت رایگان دریافت کرده و سپس با موانع مختلفی روبرو هستید. برای مثال یکی از نکات مثبت اورواچ ۱ که برای تجربه آن باید ۶۰ دلار کامل پرداخت می‌کردید این بود که محتوای آن به طور کامل در دسترس شما بود. هیچ بتل پس (Battle Pass) یا مواردی از این سبک در این بازی وجود نداشت.

این در حالی است که در اورواچ ۲ برای تجربه کامل این بازی شما باید هزینه پرداخت کنید. همینطور اینکه هر فصل برای اورواچ ۲ بتل پس جدیدی عرضه خواهد شد که هزینه جداگانه نیز باید برای آن پرداخت کرد. این موضوع باعث شده که اورواچ ۲ از اصالت خود فاصله بسیار زیادی گرفته و به یک بازی کاملاً معمولی و حتی ناامید کننده تبدیل شود.

دلیل اصلی عرضه اورواچ ۲ این بخش بازیکن علیه هوش مصنوعی بود. مگرنه بخش بازیکن علیه بازیکن بازی هیچ فرق خاصی با اورواچ ۱ نداشته و تنها موارد خیلی جزئی در آن تغییر کرده است. حتی می‌توان گفت بهتر که نه بدتر هم شده است. حال با حذف بخش بازیکن علیه هوش مصنوعی اورواچ ۲ ما با یک عنوان توخالی و کاملاً تجاری روبرو هستیم که هیچ نشانی از بازی‌ای که در سال ۲۰۱۶ عرضه شد و همه دوستش داشتند، وجود ندارد.

منبع: Eurogamer.net

 

0
دیدگاه‌های نوشته