فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

«تار» بهترین فیلم سال ۲۰۲۲ به انتخاب حلقه منتقدان نیویورک شد

حلقه منتقدان فیلم نیویورک، یکی از اولین و معتبرترین گروه‌های منتقدان که در فصل جوایز سینمایی نقش‌آفرینی می‌کند و ادامه مسیر آثار سینمایی در فصل جوایز را نشان می‌دهد بهترین‌های سال ۲۰۲۲ را برگزید. فیلم سینمایی «تار» (Tár) ساخته تاد فیلد در این فهرست برنده جایزه بهترین فیلم شد. در میان استودیوهای سازنده آثار سینمایی هم استودیوی A24 با برد چهار جایزه در میان تولیدکنندگان صدرنشین بود.

حلقه منتقدان فیلم نیویورک که ۸۸ سال از تاسیسش می‌گذرد و قدمت و اهمیتی قابل توجه دارد از بیش از ۵۰ روزنامه‌نگار تشکیل شده؛ روزنامه‌نگارانی که نشریات گوناگون از جمله تایم و ورایتی را نمایندگی می‌کنند. برنده جایزه بهترین فیلم این حلقه معمولا با نامزدهای بخش بهترین فیلم مراسم اسکار همبستگی بسیار پررنگی دارد. از سال ۲۰۰۹ که تعداد نامزدهای این بخش افزایش یافت، تنها دو فیلم «کارول» (ساخته سال ۲۰۱۵) و «اولین گاو» (ساخته سال ۲۰۲۰) به عنوان برندگان جایزه بهترین فیلم حلقه منتقدان، در میان نامزدهای مراسم اسکار بخش بهترین فیلم قرار نگرفتند. البته «اولین گاو» اساسا از این نظر فیلم عجیبی بود؛ تنها اثری که مهم‌ترین جایزه حلقه منتقدان فیلم نیویورک را دریافت کرد اما حتی یک نامزدی اسکار هم به دست نیاورد.

فیلم سینمایی «تار» علاوه بر بردن جایزه بهترین فیلم سال، جایزه بهترین بازیگر زن را هم نصیب کیت بلانشت، بازیگر اصلی این اثر سینمایی کرد. این بازیگر پیشتر جایزه جام ولپی بهترین بازیگر زن را هم از جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز گرفته بود. بلانشت سال ۲۰۱۳ برای بازی در فیلم «جاسمین غمگین» از این انجمن جایزه‌ای مشابه گرفت و سپس در فصل جوایز برای همان فیلم دومین جایزه اسکارش (بعد از جایزه اسکار برای فیلم «هوانورد») را برد. با این حال فعلا نمی‌توان از سرنوشت بلانشت در مراسم اسکار خبر داد. او رقبای سرسختی دارد؛ دانیل ددوایلر بازیگر فیلم «تیل» که به شکلی غیرمنتظره برنده جایزه بازیگری گاتهام امسال شد، میشل ویلیامز که در مراسم جوایز گاتهام امسال از او تقدیر به عمل آمد و البته میشل یئو بازیگر محبوب یکی از فیلم‌های مطرح امسال یعنی «همه‌چیز همه‌جا به یکباره.»

یکی از شگفتی‌های جوایز حلقه منتقدان فیلم نیویورک ۲۰۲۲ در بخش بهترین کارگردانی رخ داد، جایی که «اس. اس. راجامولی» برای فیلم «آرآرآر» (RRR)، پدیده این روزهای سینمای هند جایزه را تصاحب کرد. گرچه این فیلم به عنوان نماینده هند در بخش بین‌المللی حضور ندارد اما ظاهرا استودیوهای پخش‌کننده اثر در آمریکا تلاش کرده‌اند با یک کمپین گسترده باعث شوند فیلم در بخش‌های عمومی از جمله بخش بهترین فیلم مورد توجه قرار گیرد که ظاهرا تلاش چندان بی‌ثمری هم نبوده است.

جایزه بهترین بازیگر مرد حلقه نیویورک به کالین فارل رسید، آن هم برای بازی در دو فیلم از چهار فیلمی که سال ۲۰۲۲ برای اکران آماده کرد یعنی «بنشی‌های اینیشرین» ساخته مارتین مک‌دونا و «بعد از یانگ» به کارگردانی کوگونادا. برنده‌شدن جایزه حلقه منتقدان برای دو فیلم توسط این ستاره ۴۶ ساله پیشتر برای چهار بازیگر برجسته دیگر هم رخ داده بود: برد پیت برای دو فیلم «مانیبال» و «درخت زندگی»، رابرت دنیرو برای دو فیلم «بیداری‌ها» و «رفقای خوب»، جک نیکلسون برای دو فیلم «آخرین مأموریت» و «محله چینی‌ها» و نهایتا ویلیام پاول برای دو فیلم «زندگی با پدر» و «سناتور بی‌احتیاط بود.» هر چهار نفر این بازیگران در سالی که این جایزه را برای دو فیلم تصاحب کردند برای یکی از آن آثار نامزد دریافت جایزه اسکار هم شدند.

0
دیدگاه‌های نوشته