فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

اینتل برندهای پنتیوم و سلرون را بازنشسته کرد

اینتل ساعاتی قبل اعلام کرد که برندهای پنتیوم و سلرون را بازنشسته می‌کند و برای این پردازنده‌ها از این به بعد نام Intel Processor استفاده می‌شود. در حال حاضر پردازنده‌های مهم اینتل با برندهای Core، Evo و vPro راهی بازار می‌شوند. پردازنده‌های Intel Processor هم در کامپیوترهای بسیار ارزان‌قیمت و ضعیف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینتل می‌گوید با این تغییر برند، کاربران راحت‌تر از گذشته می‌توانند پردازنده‌های ارزان‌قیمت این شرکت را تشخیص بدهند.

باید خاطرنشان کنیم سابقه‌ی استفاده از پردازنده‌های پنتیوم اینتل به حدود ۳۰ سال قبل برمی‌گردد. در سال ۱۹۹۳ اینتل از پردازنده‌های پرچم‌دار پنتیوم رونمایی کرد که در نهایت راهی لپ‌تاپ‌ها هم شدند. در سال ۲۰۰۶ با معرفی برند Core، اینتل تصمیم گرفت برای پردازنده‌های میان‌رده‌ی خود از برند پنتیوم بهره ببرد.

حدود ۵ سال بعد از پنتیوم، پردازنده‌های ارزان‌قیمت سلرون از راه رسیدند. پردازنده‌های سلرون معمولا همواره ضعیف‌تر و بسیار ارزان‌تر از مدل‌های پنتیوم بوده‌اند و بنابراین لپ‌تاپ‌های بسیار ارزان از آن بهره می‌برند. اولین پردازنده‌ی سلرون مبتنی بر پنتیوم ۲ بود و جدیدترین مدل‌های سلرون هم در لپ‌تاپ‌های بسیار ضعیف و کروم‌بوک‌ها استفاده می‌شوند.

با توجه به اینکه حالا پردازنده‌های پنتیوم و سلرون با برند واحد راهی بازار خواهند شد، مشخص نیست که اینتل‌ برای ایجاد تمایز بین پردازنده‌های میان‌رده و پایین‌رده‌ی خود چه رویکردی در پیش خواهد گرفت. اینتل‌ می‌گوید این تغییر برندها تاثیری بر روند عرضه‌ی محصولات و نقشه‌ی راه این شرکت ندارد و همان رویکرد از پیش تعیین شده ادامه پیدا می‌کند. گفتنی است طی روزهای آینده اینتل‌ از پردازنده‌های پرچم‌دار نسل ۱۳ خود رونمایی می‌کند که طبق گزارش‌های منتشر شده، نسبت به نسل قبلی با ارتقای قابل توجهی روبرو شده‌اند.

منبع: The Verge

0
دیدگاه‌های نوشته