فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

گوشی تاشوی هواوی قابلیتی دارد که سامسونگ باید از آن الگو بگیرد

اگرچه سامسونگ در تولید گوشی تاشو بی‌رقیب است و در حال حاضر بهترین محصولات را هم از این حیث تولید می‌کند، اما به نظر می‌رسد برای بهبود عملکرد گوشی‌های تاشوی خود باید از هواوی الگو بگیرد.

گوشی‌های تاشو طی چند سال اخیر، مرکز توجه کاربران و علاقه‌مندان به ایده‌های نوآورانه تبدیل شده‌اند. گوشی‌هایی که به لطف نمایشگرهای منعطفی که دارند، این اجازه را به کاربر می‌دهند که آن‌ها را از وسط تا و به محصول کوچک‌تری تبدیل کند. هر زمان هم که که نیاز باشد، می‌توان گوشی را بار دیگر باز کرد، بدون اینکه مشکل خاصی برای نمایشگر به وجود بیاید.

سامسونگ نخستین شرکتی بود که شروع به فعالیت در این زمینه کرد. بعد از آن، شرکت‌هایی نظیر هواوی، شیائومی، اوپو و… را هم شاهد بودیم که یکی پس از دیگری، محصولات خود را با قابلیت تاشوندگی راهی بازار کردند. البته در این بین هواوی تنها شرکتی است که به خاطر تحریم‌ها، اصلا وضعیت خوبی ندارد و نمی‌توان آن را رقیب بزرگی برای شرکت کره‌ای به حساب آورد، ولی از آن‌جایی که قبل از تحریم، هواوی دومین شرکت بزرگ فعال در زمینه‌ی تولید گوشی بود، نمی‌توان خلاقیت و کیفیت کار آن را در این زمینه نادیده گرفت.

موضوعی هم که در این مطلب قصد داریم به آن اشاره کنیم دقیقا همین است. هواوی یک گوشی تاشو با نام P50 پاکت در بازار دارد که اگرچه بیشتر فروش آن در بازار چین است و نه خارج از این کشور (به خاطر تحریم نرم‌افزاری این شرکت توسط گوگل)، ولی با این حال از قابلیتی بهره می‌برد که انتظار داریم در نسل‌های بعدی گلکسی زد فلیپ سامسونگ از آن الگوبرداری شود. منظورمان نمایشگر ثانویه‌ای است که شباهت زیادی به ساعت‌های هوشمند دارد.

نمایشگر ثانویه در گوشی‌های تاشو، یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین بخش‌هایی است که باید توجه زیادی به آن شود. چون کاربران نمی‌توانند هربار برای چک کردن موارد مختلف، گوشی را از جیب در آورده و باز کنند و ببینند مثلا ساعت چند است. در نخستین نسل از گوشی گلکسی زد فلیپ، این نمایشگر آنقدر کوچک بود که اصلا نمی‌شد آن را کاربردی خطاب کرد. در گلکسی زد فلیپ ۳ هم اگرچه نمایشگر بزرگ‌تری مورد استفاده قرار گرفته، اما با این حال برای انجام کارهای مختلف نیاز خواهید داشت تا گوشی را باز کنید.

شایعات فعلا از این موضوع حکایت دارند که نمایشگر ثانویه‌ی گلکسی زد فلیپ ۴ قرار است اندکی بزرگ‌تر از نسل قبل باشد. اما پرسشی که در اینجا وجود دارد این است: آیا واقعا این بزرگ‌تر شدن آنقدر محسوس است که فایده‌ای داشته باشد؟ آیا تا قبل از اینکه نمایشگر ثانویه‌ی گوشی‌های تاشوی سری فلیپ، نیمی از فضای پنل پشتی را فرا بگیرند، فایده‌ای دارد که اندازه‌ی آن‌ها هربار اندکی بزرگ‌تر شود؟ به نظر می‌رسد فعلا نباید به این طراحی فکر کنیم که نمایشگر ثانویه، کل نیمی از فضای پشتی را فرا بگیرد. اما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که اندکی بزرگ‌تر شود.

در حال حاضر، کمتر شرکتی را می‌بینیم که به این موضوع اهمیت بدهد. هواوی را می‌توان تنها شرکتی دانست که در این زمینه، بهترین عملکرد را داشته است. هواوی تصمیم گرفت روی پنل پشتی گوشی تاشوی خود از دو دایره‌ی بزرگ شبیه به نمایشگر ساعت‌های هوشمند استفاده کند که این کار نه تنها باعث شد دوربین‌های باکیفیت‌تری در مقایسه با زد فلیپ این گوشی تعبیه شوند بلکه سبب شد اندازه‌ی نمایشگر ثانویه هم بزرگ‌تر شود.

این ایده بسیار عالی و خلاقانه بود. سامسونگ باید از خود بپرسد اگر قرار باشد نمایشگر ثانویه‌ی گلکسی زد فلیپ را خیلی بزرگ در نظر نگیرد پس چرا آن‌ها را شبیه به نمایشگری که هواوی گوشی تاشوی خود را به آن مجهز کرده طراحی نمی‌کند؟ در این صورت هم فضای بیشتری برای تعامل وجود خواهد داشت، هم می‌توان به شکل معنادارتری با گوشی ارتباط برقرار کرد.

البته باید به این موضوع هم اشاره داشته باشیم که نمی‌دانیم اعضای داخلی این گوشی‌ها چگونه در کنار هم قرار گرفته‌اند. شاید طراحی که سامسونگ در نظر دارد اجازه ندهد نمایشگر یا ماژول دایره‌ای شکلی روی پنل پشتی تعبیه شود، شاید هم سوییچ از طراحی چهارگوش به دایره‌ای شکل لزوما منجر به بهبود کیفیت دوربین نشود، اما مادامی که اندازه‌ی نمایشگر ثانویه مد نظر باشد، به نظر می‌رسد این بهترین طراحی حال حاضر است که می‌توان از آن بهره برد.

منبع: SamMobile

0
دیدگاه‌های نوشته