فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آیفون‌های پایین‌رده و میان‌رده دیگر با تراشه‌های جدید عرضه نخواهند شد

چند ماه قبل مینگ-چی کو، تحلیلگر مشهور محصولات اپل، اعلام کرد که فقط مدل‌های پرو آیفون ۱۴ با چیپست A16 راهی بازار می‌شوند و مدل‌های استاندارد بار دیگر با چیپست قدیمی A15 به دست کاربران می‌رسند. حالا این افشاگر در یک گزارش جدید نوشته که اپل به طور کلی استراتژی خود را تغییر داده و تمام آیفون‌های پایین‌رده و میان‌رده در سال‌های آینده هم با تراشه‌های قدیمی عرضه خواهند شد.

همانطور که احتمالا می‌دانید، اپل امسال قصد دارد از ۴ گوشی با نام‌های آیفون ۱۴، آیفون ۱۴ مکس، آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس رونمایی کند. در این میان اگرچه مدل‌های معمولی آیفون ۱۴ نسبت به نسل قبلی از نظر طراحی تفاوت چندانی ندارند، اما مدل‌های پرو از طراحی متفاوت در زمینه‌ی نمایشگر و دوربین‌های بسیار بهتر استفاده می‌کنند.

این نخستین باری نیست که اپل طراحی متفاوت گوشی خود را به مدل گران‌تر محدود کرده و مثلا می‌توانیم به آیفون X عرضه شده در سال ۲۰۱۷ اشاره کنیم. در کنار این گوشی، دو گوشی آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس هم معرفی شدند که از نظر طراحی تفاوت زیادی با آیفون ۷ نداشتند. ولی با وجود تفاوت در ظاهر، تمام این گوشی‌ها با چیپست A11 به دست کاربران رسیدند. اپل سال‌هاست این رویکرد را عملی می‌کند ولی حالا قرار است استراتژی دیگری را مورد استفاده قرار دهد.

خبرگزاری بلومبرگ هم مدتی قبل اعلام کرد که فقط دو مدل از ۴ مدل سری آیفون ۱۴ با تراشه‌ی جدید راهی بازار می‌شوند. البته برخی تحلیلگران بر این باور هستند که اپل از همان تراشه‌ی A15 استفاده نمی‌کند و کمی آن را ارتقا داده است اما از نظر معماری تفاوتی با نسل قبلی ندارد.

استراتژی جدید

آقای مینگ-چی کو می‌گوید که افزایش فاصله‌ی بین مدل‌های پرو و مدل‌های استاندارد، احتمالا منجر به افزایش فروش مدل‌های گران‌تر می‌شود. در هر صورت مدیران اپل حالا تصمیم گرفته‌اند در سال‌های آینده هم برای آیفون‌های پایین‌رده و میان‌رده از چیپست‌های قدیمی استفاده کنند. با این کار حاشیه سود آیفون‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه اپل ثروت بیشتری به دست می‌آورد.

در هر صورت اگر این گزارش صحت داشته باشد، کاربران آیفون با دورانی که تمام مدل‌ها از چیپست یکسان استفاده می‌کردند، باید خداحافظی کنند. مانند سال‌های گذشته، حدود دو ماه دیگر شاهد رونمایی از سری آیفون ۱۳ خواهیم بود و به دلیل مشکلات زنجیره تامین، احتمالا این گوشی‌ها در ابتدا به طور محدود عرضه می‌شوند.

منبع: ۹To5Mac

0
دیدگاه‌های نوشته