فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

بنچمارک اینتل i7-13700 از عملکرد ناامیدکننده‌ی آن خبر می‌دهد

پردازنده‌ی Core i7-13700 اولین مدل از نسل ۱۲ اینتل است که بنچمارک PassMark روی آن انجام شده. در این بنچمارک، پردازنده‌ی موردنظر در تست تک‌هسته‌ای موفق به دریافت امتیاز ۴۳۴۷ شده و توانسته امتیاز ۳۴۴۳۱ را برای تست چندهسته‌ای دریافت کند. این یعنی نسبت به پردازنده‌ی مانند i7-12700K عملکرد خیلی بهتری ندارد و فقط اندکی از آن‌ بهتر عمل کرده است.

با بررسی دقیق‌تر نتایج به دست آمده، می‌توانیم ببینیم که اینتل بار دیگر توجه بیشتری به معماری پردازنده نشان داده و بهبود عملکرد چندان در اولویت قرار نگرفته است. به طور مشخص، این پردازنده در تست تک‌هسته‌ای و چند‌هسته‌ای به ترتیب ۱۰.۱۵ و ۹.۶۴ درصد بهتر از نسل قبلی یعنی i7-12700 عمل کرده است. این در حالی است که نسل قبلی در مجموع از ۱۲ هسته و ۲۰ رشته بهره می‌برد ولی در پردازنده‌ی نسل جدید تعداد هسته‌ها و رشته‌ها به ۱۶ و ۲۴ عدد رسیده است.

در رابطه با تراشه‌های نسل جدید AMD احتمالا این اختلاف بیشتر هم خواهد بود. در حال حاضر هنوز هیچکدام از پردازنده‌های سری Zen 4 شرکت AMD راهی بنچمارک PassMark نشده‌اند. اما صرفا از سر کنجکاوی باید بگوییم که i7-13700 نسبت به AMD Ryzen 7 5800 در زمینه‌ی تست تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به ترتیب ۲۸.۳۸ و ۳۳.۱۴ درصد عملکرد بهتری ارائه می‌کند. البته باید بگوییم که این تراشه‌ی AMD بیش از یک سال قبل راهی بازار شده است.

منبع: notebookcheck

0
دیدگاه‌های نوشته