فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آیا آهنربا واقعا به گوشی و کامپیوتر آسیب می‌رساند؟

بسیاری از کاربران بر این باور هستند که آهنربا می‌تواند به انواع وسایل الکترونیکی آسیب برساند. اما آیا واقعا چنین باوری صحت دارد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

چرا مردم نگران آسیب آهنربا هستند؟

نگرانی‌های در مورد آهنربا و آسیب به وسایل الکترونیکی کاملا بی‌پایه و اساس نیست و در واقع از نظر علمی معتبر محسوب می‌شود. با این حال اگر نگران این موضوع هستید، همین ابتدا باید بگوییم که آسیب رساندن به وسایل الکترونیکی با آهنربا بسیار دشوار و بسیار نادر است.

نگرانی‌ مربوط به این موضوع را می‌توانیم به نگرانی‌های مربوط به امنیت وای‌فای مقایسه کنیم. به عنوان مثال، روتر وای‌فای موجود در خانه‌ی شما از همان فرکانس مایکرویو (۲.۴ گیگاهرتز) استفاده می‌کند؛ اما سطح قدرت و تمرکز انرژی ساطع شده توسط هر دو کاملاً متفاوت است. شما می توانید یک فنجان آب را در مایکروویو خود در کوتاه‌مدت بجوشانید، اما میزان انرژی مایکروویو ساطع شده توسط روتر وای‌فای شما به قدری کم است که نمی‌توانید همان فنجان آب را حتی یک درجه بالا ببرید.

همین مفهوم را می‌توانیم به بحث آهنربا بکشانیم. اکثر آهنرباهای موجود در محیط شما – آهنرباهای یخچال، قفل‌های مغناطیسی روی کیف تبلت و غیره – آهنرباهای بسیار ضعیفی هستند. آنها فقط به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند کاری را که برای آن طراحی شده‌اند را انجام دهند و نه بیشتر.

اما در طرف مقابل، آهنرباهای بسیار قدرتمند الکتریکی و آهنرباهای نئودیمیوم وجود دارند که می‌توانند برای دستگاه‌های الکترونیکی مشکلات زیادی را ایجاد کنند و حتی گاهی اوقات داده‌ها را از دستگاه‌ها حذف می‌کنند. اما این نوع آهنرباهای قدرتمند عمدتا در محیط‌های صنعتی، پزشکی و آزمایشگاه‌ها پیدا می‌شوند. در ادامه به خطراتی که آهنرباها می‌توانند برای دستگاه‌های الکترونیکی ایجاد کنند، می‌پردازیم.

آیا آهنربا می‌تواند به کامپیوتر یا لپ‌تاپ من آسیب برساند؟

اگر کامپیوتر شما از هارد دیسک‌های قدیمی بهره می‌برد، همواره احتمال آسیب رسیدن از طرف یک آهنربای قوی برای آن وجود دارد. البته این احتمال بسیار ناچیز است. بنابراین اگر یک اهنربای نئودیمیوم بزرگ را مستقیما روی هارد دیسک قرار ندهید یا لپ‌تاپ خود را در دستگاه گازگیر صنعتی نگذارید، با هیچ مشکلی روبرو نمی‌شوید.

در نتیجه اگر مثلا فرزند شما تعدادی از مگنت‌های یخچال یا اسباب‌بازی‌های مغناطیسی را روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما قرار داده، هیچگونه نگرانی نباید داشته باشید. این آهنرباهای کوچک به حدی ضعیف هستند که نسبت به توان آهنرباهای استفاده شده در هارد دیسک حرفی برای گفتن ندارند. از سوی دیگر اگر هم از حافظه‌های SSD استفاده می‌کنید، این نوع حافظه‌ها در برابر آهنربا کاملا ایمن هستند و هیچ آسیبی به آن‌ها نمی‌رسد.

آیا آهنربا‌ می‌تواند به گوشی من آسیب‌ برساند؟

در مورد اینکه آیا آهنربا می‌تواند به گوشی آسیب برساند، باید به چند نکته‌ی ظریف اشاره کنیم. در نگاه اول، پاسخ به این سوال منفی است. زیرا هیچکدام از گوشی‌های هوشمند دارای قطعاتی مانند هارد دیسک و موارد مشابه نیستند. به همین خاطر در بیشتر شرایط، هیچ آسیبی از طرف آهنرباهای معمولی به گوشی وارد نمی‌شود. باید خاطرنشان کنیم برخی از گوشی‌ها مانند آیفون، از آهنرباهای نسبتا بزرگی بهره می‌برند که در مورد آیفون‌ها، این مشخصه برای مگ‌سیف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، گاهی اوقات آهنرباها می‌توانند مشکلات جزئی و موقتی را برای گوشی‌ها ایجاد کنند. درون گوشی‌ها، آهنربا برای اهداف مختلفی مانند لرزشگیر لنز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین قرارگیری قاب مغناطیسی نزدیک به سنسور‌ها می‌تواند آن‌ها را به طور موقت غیرفعال کند.

از طرف دیگر در حال حاضر انواع لنز برای دوربین‌های موبایل به فروش می‌رسند که برخی از آن‌ها از پایه‌ی مغناطیسی برای وصل شدن به گوشی استفاده می‌کنند. بعد از استفاده از این وسایل ممکن است با مشکلات مربوط به عملکرد فوکوس خودکار و لرزشگیر اپتیکال روبرو شوید. آهنرباها همچنین می‌توانند برای قطب‌نمای درون گوشی هم مشکلاتی را به وجود بیاورند.

چنین مشکلاتی معمولا بلافاصله بعد از برداشتن آهنربا برطرف می‌شوند و گاهی اوقات هم خود گوشی با وضعیت جدید خود را تطبیق می‌دهد. اگر به دنبال استفاده از چنین لوازم جانبی هستید ولی نمی‌خواهید با مشکل روبرو شوید، بهتر است از بین لوازم جانبی ساخت شرکت‌های معتبر دست به انتخاب بزنید.

در مورد گوشی‌ها هم مانند کامپیوترها باید بگوییم که اگر این محصولات را در کنار آهنرباهای به‌شدت قدرتمند قرار ندهید، هیچ مشکل جدی برای آن‌ها ایجاد نمی‌شود. بنابراین اگر گوشی، لپ‌تاپ، کامپیوتر و دیگر گجت‌ها را از آهنرباهای صنعتی دور نگه دارید، هیچوقت با مشکلات مربوط به این موضوع روبرو نخواهید شد.

منبع: How To Geek

0
دیدگاه‌های نوشته