فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

اغلب کاربران اندروید فقط به خاطر iOS 16 می‌خواهند به آیفون کوچ کنند

اخیرا یک نظرسنجی در آمریکا از ۱۰۰۳ نفر از کاربران صورت گرفته که نتیجه‌ی آن جالب بود؛ ۴۹٪ از کاربران اعلام کردند به خاطر iOS 16 می‌خواهند از اندروید به آیفون کوچ کنند.

در ماه آوریل، گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه iOS حدودا ۴ یا ۵ سال است که رشد خوبی داشته و دارد به اندروید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. اگرچه در حال حاضر اندروید با در اختیار داشتن ۶۹٫۷۴٪ از سهم بازار همچنان بهترین عملکرد را در مقایسه با سیستم‌عامل‌های موبایل دارد اما iOS رشد چشمگیری داشته که اگر به همین روندش ادامه دهد شاید حتی طی چند سال آینده اندروید را هم پشت سر بگذارد.

حال جالب اینجاست که بخش بزرگی از این تقریبا ۷۰٪، در یک سری از کشورها فقط به خاطر پول زیادی که باید برای یک آیفون بدهند سمتش نمی‌روند. یعنی تمایل عمومی همچنان آیفون است ولی چون بهای این گوشی‌ها زیاد است ترجیح می‌دهند سراغ نمونه‌های ارزان‌قیمت‌تر اندرویدی بروند. اما مثلا در بازار آمریکای شمالی، ۵۴٪ از مردم آیفون دارند.

iOS همچنین در باور عموم مردم، ایمن‌تر از اندروید است و در نتیجه بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند به خاطر در امان ماندن، به سراغ اکوسیستم اپل بروند. البته اپل کاربران را با محدود کردن ایمن نگه می‌دارد که این موضوع به مذاق یک سری‌ها خوش نمی‌آید. اما نظرسنجی اخیر نشان داده که این سیستم‌عامل لزوما به خاطر امن‌تر بودنش توانسته نظر ۴۹٪ از کاربرانی را که در نظرسنجی شرکت کردند را به خود جلب کند.

نکته‌ی جالب اینجاست که نه محصولات اندرویدی و نه محصولات مبتنی بر iOS، در برابر حمله‌ی هکرها ایمن نیستند. اما کمتر شنیدیم iOS دچار مشکل امنیتی شود. در این نظرسنجی اگرچه ۴۰٪ از هر دو گروه تجربه‌ی لو رفتن داده‌های مهم‌شان را داشتند اما ۲۰٪ از کاربران آیفون اعلام کردند هیچوقت تجربه‌ی چنین چیزی را نداشتند. این موضوع خصوصا در رابطه با کسانی که آیفون‌های گران‌تر نظیر ۱۳ پرو مکس داشتند صدق می‌کرد.

به همین خاطر هم هست که iOS 16 توانست نظر مثبت آن‌ها را جلب کند چون اپل در آن یک سری قابلیت‌های امنیتی جدید تعبیه کرده که باعث می‌شود کاربران بیشتر محفوظ بمانند. این سیاست سخت‌گیرانه و محدودکننده‌ی اپل در مقام حرف شاید خیلی آزاردهنده به نظر برسد اما در عمل می‌بینیم که دارد جواب می‌دهد. اگرچه این نظرسنجی تعداد بسیار محدودی از کاربران را در بر گرفته خصوصا در کشوری که فروش آیفون‌ها هم بیشتر است اما می‌دانیم در بسیاری از کشورهای جهان هم حقیقت همین است. حتی در جاهایی که امنیت اصلا اهمیت خاصی هم ندارد، بسیاری از مردم با این حرف که آیفون‌ها ایمن‌تر هستند به خرید آن‌ها اقدام می‌کنند در حالی که هیچ ایده‌ای از معنای امنیت ندارند.

البته فقط هم امنیت نیست که اپل در آن می‌تواند جلب توجه کند. پذیرفتن این موضوع برای شرکت‌های اندرویدی شاید خیلی سخت باشد اما باید باور کنند اپل حتی با اضافه کردن قابلیت‌هایی به iOS 16 که کاربران اندروید چندین سال است تجربه‌ی کار با آن‌ها را داشته‌اند، می‌تواند آن‌ها را مجاب کند گوشی خود را از اندروید به آیفون تغییر دهند. اتفاق عجیبی که اگر می‌خواستیم منطقی در نظر بگیریم باید برعکسش رخ می‌داد اما چنین نشد.

شاید باور نکنید اما کاربران آیفون، هیچ ایده‌ای ندارند نمایشگر همیشه روشن چه لذتی دارد چرا که اصلا آیفون‌ها از این قابلیت بهره نمی‌بردند و نمی‌برند. اما قرار است در سری آیفون ۱۴ آن هم فقط در مدل‌های پرو شاهد اضافه شدن این قابلیت باشیم. قطعا در بخشی از مراسم باید بنشینیم و تماشا کنیم اپل چگونه در رابطه با نمایشگر همیشه روشن آیفون‌های جدید، از کاه کوه می‌سازد و کاربران را به وجد می‌آورد. اما اگر دقت کنید می‌بینید در مراسم رونمایی از هیچ گوشی اندرویدی، به نمایشگر همیشه روشن کوچک‌ترین اشاره هم نمی‌شود.

اپل خوب می‌داند چگونه باید توجه مردم را به خود جلب کند و در این زمینه فوق‌العاده ماهر است. به همین خاطر سوا از امنیت که واقعا عملکرد خوبی هم در این زمینه دارد، در بزرگ نشان دادن قابلیت‌های چندین سال قبل اقتصادی‌های اندرویدی که به‌تازگی به محصولاتش اضافه می‌شود هم حرفه‌ای عمل می‌کند. توانایی عجیبی که هیچ شرکت اندرویدی از آن بهره نمی‌برد.

منبع: PhoneArena

 

0
دیدگاه‌های نوشته