فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ویژگی‌های جدید اولین نسخه بتای اندروید 14 را ببینید

گوگل اولین نسخه‌ی بتای عمومی اندروید ۱۴ را برای کاربران برخی از گوشی‌های پیکسل منتشر کرد. در این نسخه طبق معمول با چندین ویژگی جدید روبرو هستیم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

تاریخ عرضه نسخه نهایی

با توجه به تاریخ عرضه‌ی نسخه‌های قبلی اندروید، گوگل همواره در فصل سوم سال میلادی یا اوایل فصل چهارم نسخه‌ی جدید اندروید را به دست کاربران می‌رساند. بعد از انتشار هم سایر شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های اندرویدی کار بر روی آماده‌سازی نسخه‌ی جدید رابط کاربری خود را آغاز می‌کنند و در این میان سامسونگ موفق شده سرعت ارائه‌ی نسخه‌های جدید اندروید را برای گوشی‌های خود بسیار بیشتر کند.

قابلیت‌های جدید مربوط به دسترسی‌پذیری

مثل همیشه، اندروید ۱۴ از قابلیت‌های بیشتری برای دسترسی‌پذیری بهره می‌برد و افراد نیازمند به این مشخصه‌ها می‌توانند تجربه کاربری بهتری داشته باشند.

امکان افزایش قابل توجه اندازه‌ی فونت‌ها

سال‌هاست که اندروید از فونت‌های بسیار بزرگ پشتیبانی می‌کند اما اگر بزرگ‌ترین اندازه‌ی فونت هم مناسب شما نیست، در اندروید ۱۴ می‌تواند اندازه‌ی آن را بزرگ‌تر کنید. اندروید ۱۳، اندازه‌ی فونت‌ها را تا حداکثر ۱۳۰ درصد افزایش می‌دهد ولی در اندروید ۱۴ می‌توانید آن‌ها را تا ۲۰۰ درصد هم بزرگ‌تر کنید.

فعال کردن فلش دوربین یا نمایشگر برای نوتیفیکیشن‌ها

اگر مشکل شنوایی دارید و می‌خواهید از دریافت نوتیفیکیشن‌ها باخبر شوید، در این نسخه‌ی جدید اندروید می‌توانید فلش دوربین یا فلش نمایشگر یا فلش هر دو را فعال کنید. در ضمن برای فلش نمایشگر قادر به تعیین رنگ موردنظر هم هستید تا نمایشگر با رنگ موردنظر به سرعت خاموش و روشن شود.

تغییرات امکانات حریم خصوصی و امنیتی

اندروید ۱۴ نسبت به نسخه‌های قبلی، از تعداد کمتری از قابلیت‌های جدید حریم خصوصی بهره می‌برد. اما در هر صورت می‌توانیم به چند قابلیت جدید اشاره کنیم.

خداحافظی با اپ‌های بسیار قدیمی

در نسخه‌ی جدید اندروید، اپلیکیشن‌هایی که به طور مشخص برای اندروید ۵.۱ و نسخه‌های قدیمی‌تر توسعه پیدا کرده‌اند، دیگر امکان نصب ندارند. گوگل می‌گوید بدافزارها با استفاده از APIهای قدیمی این اپ‌ها ممکن است به گوشی آسیب برسانند. البته گوگل اعلام کرده که اگر این اپ‌های قدیمی در گوشی شما قرار داشته باشند، بعد از نصب اندروید ۱۴ هم می‌توانید به استفاده از آن‌ها ادامه دهید.

اشتراک‌گذاری فقط تعدادی از ویدیو‌ها و عکس‌ها

در حال حاضر زمانی که یک اپ می‌خواهد به گالری گوشی شما دسترسی پیدا کند، فقط می‌توانید بین گزینه‌های بله یا خیر دست به انتخاب بزنید. اما در اندروید ۱۴ می‌توانید گزینه‌ی Select Photos را انتخاب کنید تا فقط به ویدیو‌ها و عکس‌های مشخص اجازه‌ی دسترسی بدهید.

دیگر ویژگی‌های شایعه شده و مورد انتظار اندروید ۱۴

همانطور که می‌بینید، در اولین نسخه‌ی بتای اندروید ۱۴ شاهد ویژگی‌های جدید مهمی نیستیم. اما در این میان بر اساس شایعات و گزارش‌های منتشر شده، به نظر می‌رسد ویژگی‌های دیگری در راه اندروید ۱۴ هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

پشتیبانی از ارتباط ماهواره‌ای

طی ماه‌های گذشته تلاش‌ شرکت‌ها برای ارائه‌ی ارتباط ماهواره‌ای در گوشی‌های خود چندین برابر شده است. در این میان یکی از مدیران ارشد گوگل هم اعلام کرده که این مشخصه راهی اندروید خواهد شد. البته این شرکت تاریخ ارائه‌ی این قابلیت را اعلام نکرده و شاید اندروید ۱۴ در نهایت این قابلیت را دریافت نکند. اما در هر صورت وجود چنین مشخصه‌ای در سیستم‌عامل اندروید، کار شرکت‌های مختلف را برای ارائه‌ی آن در گوشی‌های خود راحت‌تر می‌کند.

ورود به یک با دو اکانت مختلف

در حال حاضر برخی از رابط‌ کاربری‌های اندروید از امکان استفاده‌ از برخی اپلیکیشن‌ها با دو اکانت مختلف پشتیبانی می‌کنند. به زبان ساده مثلا می‌توانید دو اپ واتساپ داشته باشید و برای هرکدام یک اکانت جداگانه مورد استفاده قرار بدهید. حالا به نظر می‌رسد بعد از سال‌ها انتظار، قرار است این قابلیت به اندروید ۱۴ هم راه پیدا کند.

جستجوگر اپ‌های بی‌مصرف

برخی گوشی‌ها بعد از روشن شدن، بدون اطلاع دادن به کاربر و در پشت صحنه، اپ‌های مختلفی را دانلود می‌کنند. حالا گوگل می‌خواهد با این موضوع مقابله کند. این قابلیت می‌تواند نصب مخفی اپلیکیشن‌ها را شناسایی کند و پاک کردن سریع‌ آن‌ها را امکان‌پذیر کند. البته هنوز مشخص نیست که آیا این قابلیت به نسخه‌ی نهایی اندروید ۱۴ راه پیدا می‌کند یا نه.

منبع: Android Authority

0
دیدگاه‌های نوشته