فروشگاه اینترنتی کالامید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

نقد و بررسی فیلم سینمایی باربی پربیننده ترین فیلم سال 2023

فیلم Barbie یکی از مهم‌ترین و موردانتظارترین آثار سینمایی سال 2023 است که در ادامه به بررسی و نقد فیلم باربی خواهیم پرداخت.

باربی یک فیلم، کمدی و فانتزی محصول 2023 به کارگردانی گرتا گرویگ است که آن را با نوآ بامباخ نوشته است. این فیلم، بر اساس عروسک‌های باربی ساخته شده است. این فیلم اولین فیلم باربی، در سبک لایو اکشن پس از ساخت بسیاری از انیمیشن‌های مهم است که در بخش نقد فیلم باربی نقدهای تقریباً مثبتی نیز دریافت کرده است.

در این فیلم مارگو رابی و رایان گاسلینگ به ترتیب در نقش باربی و کن بازی می‌کنند که پس از اخراج از سرزمین آرمان‌شهر، باربی به سفری برای کشف درون خود می‌رود. کیت مک کینون، عیسی رائه، رئا پرلمن، ویل فرل، الکساندرا شیپ، اما مک‌کی، شارون رونی و دوآ لیپا نقش‌های مکمل این فیلم پرستاره هستند که باعث شدند در بررسی فیلم Barbie همه‌چیز عالی به‌نظر برسد.

طراحی صحنه‌های باربی بسیار مناسب است. جلوه‌های بصری فیلم در برخی از سکانس‌ها به شکل خلاقانه و جذابی اجرا شده‌اند. فیلم با استفاده یکنواخت از یک رنگ خاص، طیف وسیعی از رنگ‌ها را به تصویر می‌کشد و از این جهت بسیار دیدنی است. از نظر اجرایی نیز می‌توان آن را چندین بار تحسین کرد. تیم سازنده حتی به جزئیاتی مثل حرکت باربی‌ها در باربی‌لند، مانند حرکت عروسک‌ها در دنیای واقعی که توسط کودکان انجام می‌شود، توجه ویژه‌ای داشته‌اند.

این فیلم به طور منحصر به فردی از پراکندگی در داستان خود استفاده کرده که منجر به پرتاب ایده‌ها به سمت مخاطب در لحظاتی می‌شود که فیلم خود را بیشتر شبیه به یک پایان‌نامه دانشگاهی نسبتا خوب ترجیح می‌دهد تا یک داستان واقعی که سعی در سرگرم کردن مخاطب دارد. حتی در برخی لحظات، فیلم از سینمایی بودن دور می‌شود. این اتفاق به دلیل حضور مداوم مجموعه‌ای از میم‌های اینستاگرامی فمینیستی در طول فیلم اتفاق می‌افتد.

این فیلم آنقدر مملو از ایده است که گهگاهی بیننده را توسط آنها غرق می‌کند. این فیلم، منعکس‌کننده رنگ‌های بسیار زیادی از جمله صورتی است که باربی‌ها و کن‌ها را در بسیاری از فعالیت‌ها همراهی می‌کند. ایده‌های متعدد ارائه شده در فیلم، به تنهایی نشان می‌دهد که چگونه فیلم می‌تواند بیش از حد شلوغ سرگرم‌کننده شود.
کن، با بازی گاسلینگ، یک شخصیت برجسته در باربی است که با توجه به شخصیت شوخش، شخصیتی منطقی نیز دارد که این دو وجه شخصیتی را به خوبی با همدیگر تلفیق کرده است.

فیلم باربی، بی‌نقص نیست، اما به نظر می‌رسد که این فیلم همچنان زمان سرگرم‌کننده‌ای برای طرفداران اسباب‌بازی و کسانی که به دنبال حال خوب هستند خواهد بود. با توجه به اینکه خودآگاهی بخش عمده‌ای از فیلم است، به نظر می‌رسد باربی هم به اسباب بازی اصلی وفادار خواهد بود و هم رگه‌هایی از تقلید در درونش پرورانده شده است. با این حال، تنها زمان نشان خواهد داد که تماشاگران فیلم چه حسی نسبت به باربی دارند.

نقد فیلم باربی – جریان‌ساز

جریان راست افراطی فیلم باربی را به شدت مورد نقد قرار داده‌اند و ادعا می‌کنند که این فیلم به شدت “ضد مرد” است. بن شاپیرو، یک منتقد معروف دست راستی آمریکا، در یک ویدئو در یوتیوب به طول ۴۳ دقیقه، فیلم باربی را با خاک یکسان کرده و اظهاراتی کرده است که می‌گوید اگر از نظر این فیلم شما “یا یک فمینیست موج سومی هستید که به شدت از مردان متنفر است، یا دچار شستشوی مغزی شده‌اید.”

انتقاد جریان راست افراطی و اسلام‌گرایان افراطی در شرق نسبت به فیلم باربی بسیار عجیب است، زیرا بر خلاف انتظارات عمومی، انتقادات آن‌ها به تهیه‌کننده مالی فیلم محدود نشده است. این فیلم توسط کمپانی سازنده باربی به نام “متل” تامین مالی شده است، که نشان‌دهنده‌ی گامی بلند در سینمای سرمایه‌داری با هدف تبلیغات است. این نکته نیز بسیار جالب است که فیلم با تم رنگی صورتی ساخته شده و درباره‌ی یک عروسک است که تصورات زنان درباره بدن خود را سال‌ها مورد تأکید قرار داده است؛ جالب است بدانید که فمینیست‌ها از باربی نفرت دارند.
گرتا گرویگ و باربی و Lady Bird

گرتا گرویگ در فیلم “Lady Bird” با تجربه‌ها و نگاه شخصی خود، در مورد یک دختر و تمام دغدغه‌هایش، آشفتگی بسیاری از انسان‌ها در روزمرگی‌های ساده را نشان می‌دهد. در این فیلم، لیدی برد در برخی از دیالوگ‌ها به‌صورت مستقیم با مخاطب درباره‌ی مسائل روز حرف می‌زند. علاوه بر این، حتی یک پسر از یک فرهنگ متفاوت نیز می‌توانست دغدغه‌های کریستین را درک کند و با کاراکتر همدردی کند.

در فیلم “Lady Bird” و “Little Women”، گرتا گرویگ نیز فهمید که چگونه حرف بزند و به چه شکلی با مخاطبینش ارتباط برقرار کند. این فیلم‌ها تعادلی در لحن داشتند و تغییر موضع نمی‌کردند. اگرچه برخی افراد آن‌ها را به عنوان “فیلم شعاری” برچسب زدند، اما حتی به نظر مخالفان، حداقل از ابتدا تا انتها یک شعار مشخص را به تماشاگران ارائه می‌دادند؛ همچون فیلم باربی.

با این حال، نقصان بزرگ پیام‌رسانی فیلم “Lady Bird” از طرف گرتا گرویگ در نحوه پایان داستان وجود دارد. در پایان فیلم، “باربی” به مخاطبان جوان پیام معناداری درباره برابری افراد از هر جنسیت و نژاد نمی‌دهد. به جای آن، فیلم به نتیجه‌ای می‌رسد که باربی‌لند باید بهشتی باشد که در آن تنها باربی‌ها موقعیت‌های قدرت را داشته باشند، در حالی که کِن‌ها مظلوم و بی‌خانمان باقی می‌مانند. این پایان فیلم به نظر می‌رسد تلاشی برای مقابله با مردسالاری دنیای واقعی است. با این حال، بیایید صادق باشیم، این چه نوع پیامی برای کودکان و نوجوانانی است که این فیلم را تماشا می‌کنند؟ آیا گرویگ واقعاً می‌خواهد که دختران جوان فکر کنند بهترین راه برای مبارزه با تبعیض جنسی، تبعیض جنسیتی است؟

ین فیلم پس از نمایش در لس آنجلس، تحسین منتقدان را برانگیخت. روزنامه‌نگاران و منتقدان دنیای سینما، این فیلم را به عنوان یک فیلم سرگرم‌کننده عالی ستایش کرده و عملکرد بازیگران، به‌ویژه گاسلینگ را تحسین کردند.

0
دیدگاه‌های نوشته